Na rynku pracy zachodzą ogromne zmiany, znajdujące odzwierciedlenie w kształtowaniu się na nowo roli HR w firmie. Jeszcze nie tak dawno podstawowym zadaniem działu personalnego była rekrutacja i obsługa bieżących spraw. Obecnie coraz częściej HR pełni rolę doradcy, bierze udział w posiedzeniach zarządu, ma wpływ na podejmowanie kluczowych decyzji. Podczas tegorocznej jubileuszowej Konferencji LATO HR dyskutowano o tym, jaką funkcję pełnią obecnie działy HR i jak są oceniane przez prezesów.
Uczestnicy panelu zgodzili się ze stwierdzeniem, że HR pełni dzisiaj znacznie ważniejszą rolę niż ta, do której przywykliśmy. Podkreśliła to Iwona Kozera, Partner Zarządzający EY Polska mówiąc, że HR w obecnych uwarunkowaniach odgrywa rolę strategiczną. Celem działań HR jest zarówno rozwój biznesu, jak rozwój ludzi, co istotne przy olbrzymich zmianach zachodzących na rynku pracy i w życiu zawodowym. Doświadczenia wielu firm pokazują, że – po pierwsze – nie możne doprowadzić do sytuacji, kiedy dział HR nie uzgodni swojej roli z zarządem firmy, a po drugie – nie można doprowadzić do sytuacji, kiedy dział HR jest postrzegany jako blokada dla rozwoju biznesu. W ramach dzielenia się dobrymi praktykami, Iwona Kozera opowiedziała o cenionej przez Zarząd EY roli Talent Team, który przyczynia się w znacznej mierze do sukcesu firmy. EY zatrudnia najlepszych ludzi wyszukując przyszłych pracowników zarówno na uczelniach, jak przyciągając osoby doświadczone z rynku. Talent Team pełni rolę strategicznego doradcy, który podpowiada, jak rozwijać ludzi, jak sprawiać, aby byli zaangażowani w pracę i nie odchodzili z zespołu. Realizowany przez Talent Team model biznesowy sprawia, że pracownicy traktują firmę jako miejsce, w którym można się wiele nauczyć (m.in. nowych technologii), a dokładnie zaplanowana ścieżka rozwoju zachęca do związania się z EY na lata.
Duża rotacja, generująca dodatkowe koszty wdrażania pracowników to problemy, z którymi boryka się wiele firm. Jak pomocny w tej sytuacji jest sprawny dział HR opowiedziała Agnieszka Kłos, Prezes Zarządu Provident Polska, zatrudniająca 1600 pracowników oraz 5 tysięcy doradców. Specyfiką Provident Polska jest fakt posiadania w firmie wyłącznie zasobów ludzkich, chrakteryzujących się dużą fluktuacją. W pewnym momencie wynosiła ona 50% w skali roku, co oznaczało ogromną liczbę osób do wykształcenia oraz certyfikacji. Z problemem zmierzył się Dział HR opracowując i wdrażając program edukacyjny służący ograniczeniu rotacji kadr. Dzięki temu, jak podkreśliła Agnieszka Kłos, udało się ją ograniczyć do 30% z perspektywą dalszego zmniejszania, a w konsekwencji – stabilizowania zespołu.
Zarząd powinien otrzymywać mocne wsparcie od HR, stwierdził Jarosław Paruzel, Dyrektor Zarządzający Semmelrock Stein+Design podkreślając, że HR musi być partnerem w dyskusji z zarządem. Jarosław Paruzel podkreślił, że zasoby materialne przedsiębiorstwa są ważne, ale bez pracowników niewiele da się osiągnąć. Stanowią oni szybko rotujące aktywo, zatem rola HR jest istotna, choć – zaznaczył – zdarza się, że dział personalny nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością.
Ciekawą perspektywę przedstawił Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Budimex S.A., mówiąc o kapitale ludzkim i parku maszynowym jako równorzędnych aktywach. Takie podejście oznacza, że HR musi być blisko biznesu i rozumieć jego parametry. Aby było to możliwe, niezbędna jest obecność HR w zarządzie firmy, gdzie pełni funkcję doradczą. Dzieląc się dobrymi praktykami, Dariusz Blocher poinformował, że w Budimexie rozbudowano dział HR, którego zadaniem jest m.in. odwiedzanie kolejnych lokalizacji, co ułatwia przeprowadzanie rozmów z pracownikami na budowach.
Debatę zakończyła wypowiedź Łukasza Wereszczyńskiego z KGHM i Związku Pracodawców RP, który zwrócił się z apelem do przedstawicieli środowiska HR o zmianę niektórych praktyk. Zdarza się bowiem, że HR nie potrafi wyjść poza konwencjonalne kadry i nie do końca rozumie swoją rolę w nowej rzeczywistości. Konieczna jest otwartość na zmiany i praca mentalna. Powinniśmy przygotować się na automatyzację wielu procesów, a także rywalizację ludzi z maszynami, którą przyniesie przyszłość.
Na początku lipca br., w warszawskim hotelu Mariott, odbyła się jubileuszowa X edycja konferencji Lato HR, której hasło przewodnie brzmiało: „Co jest za zakrętem? Bądź przygotowany! Rozwiń potencjał swój, zespołu i firmy.” Konferencja, organizowana corocznie przez firmę INWENTA, dedykowana jest przedstawicielom działów HR oraz kadrze zarządzającej zajmującej się tematyką HR. Ważnym i cieszącym się dużym zainteresowaniem punktem programu był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Dariusz Blocher Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Budimex S.A., Agnieszka Kłos, Prezes Zarządu Provident Polska, Iwona Kozera, Partner Zarządzający EY Polska, , Jarosław Paruzel, Dyrektor Zarządzający Semmelrock Stein+Design, Łukasz Wereszczyński, KGHM, Związek Pracodawców RP. Konferencję otworzyła Beata Bukowska, pomysłodawczyni Konferencji Lato HR, Partner Inwenta, Prezes SNI, współzałożycielka Stowarzyszenia Interim Managers. Debatę poprowadził prof. Tomasz Rostkowski, SGH.
Autor: Aleksandra Klimont